tunnelmia juhannusviikonlopulta
Ja niin se on juhannusviikonloppu takana ja paluu arkeen on koittanut. Tälle viikolle onkin vielä tän päivän vuoron lisäks 5 edessä, mutta muuten koko heinäkuun teen vain neljää vuoroa viikossa, joten kun tää viikko saadaan pakettiin, ei loppukuukausi oo töiden osalta paha ollenkaan! Kerkeää tehdä vähän muutakin :) Jokatapauksessa tosi mukava, aurinkoinen ja rentouttava viikonloppu takana. Mökillä saunomista ja uimista, yhdessä pelaamista, hyvää ruokaa, lenkkeilyä rannassa, kotiterassilla istuskelua yömyöhään saakka, järvellä soutamista, kalareissulla käymistä, vähän tulevien blogihommien tekemistä, monien kahvihetkien pitämistä, yhdessä olemista, salaattien kylvämistä ja niin edelleen.
Ihanan vihreää!
Näitä kasvimaakuvia on tulossa lisää yhteen tulevaan postaukseen. Lauantaina kuvattiin siis näitä mekkokuvia yhteen kivaan luonnonkosmetiikkapostaukseen, josta kuulette pian lisää. Mun hiukset menee muuten nykyään aikaisempaa enemmän kiharalle kun niitä leikattiin... En aina jaksa suoristaa niitä raudalla, joten olkoot sitten välillä tollein laineilla..
Nopeaa, helppoa ja niin hyvää terassiruokaa. Paistettua sipulia, paprikaa ja tomaattia, pari perunapihviä ja salaattia. Tän lisäks syötiin kalaa, mitä saatiin mökiltä. Olin muuten viikonloppuna ensimmäistä kertaa elämässäni miesten mukana järvellä katsomassa kalaverkot läpi... Kalareissuilla oon kyllä ollut joskus pienempänä, mutta verkkokalastuksesta en oo tiennyt kovinkaan paljoa entuudestaan.
Sunnuntaina kylvettiin siskoni kanssa salaattia. Noi saa nyt itää ihan rauhassa äidin terassilla ja kun hän ajaa seuraavalla kerralla Kuopioon, kulkeutuu nämä hänen mukanaan. Pian on siis mun ja Ollin parvekkeella salaattia ja täytyy sanoa, että en malta odottaa. :) Pienessä on ilot, mutta oon oikeesti odottanut todella paljon sitä, että saan hakea omalta parvekkeelta tuoreita salaatinlehtiä yms. Pitäis laittaa nyt vaan kaikkea muutakin parvekkeelle kasvamaan... Itseasiassa se onkin mun tän viikon yks projekteista. Meillä on onneksi aika iso, lasitettu parveke, joten tänne mahtuu kuitenkin jonkin verran ruukkuja. Oon nyt vähän myöhässä tämän asian kanssa, mutta onneksi vielä kerkeää.
Päälle luomu banaania, pakkasesta mustikoita ja kermarahkaseosta. Ei mee enää montaa viikkoa niin pääsee taas mustikkaan! Siinä onkin sitten taas hommaa elokuulle kun kerätään koko vuoden marjat pakkaseen :D
Kokeilin viikonloppuna lettuihin ensimmäistä kertaa tällaista Viljatuotteen gluteenitonta nokkoslettujauhoseosta ja tätä käyttämällä letut kyllä onnistui ihan yllättävän hyvin. Yleensä gluteenittomista letuista on vähän vaikeaa saada onnistuneita (tai itse en ainakaan saa niistä niin helposti hyviä ja onnistuneita kuin vehnäjauhoon tehdyistä), mutta tämä jauhoseos toimi! Seassa ollut nokkosjauhe ei maistunut yhtään letuissa, mutta se on kuitenkin hyvä ja terveellinen lisä. Nokkonen sisältää esimerkiksi piitä, rautaa ja c-vitamiinia.<
Arvostan kyllä suuresti sitä, miten paljon äiti laittaa aikaa pihan hoitamiseen ja kasvimaan laittamiseen. Saadaan päivittäin tuoretta ja puhdasta ruokaa takapihalta, kunhan hakee vain! Vaikka kaupasta ostaisikin luomua, ei sitä voi edes verrata siihen, miten mahtavaa on kun saa poimia omalta pihalta kaikkea mahdollista, erilaisia salaatteja, yrttejä, chiliä, ruohosipulia yms. Oon kirjoittanut tästä varmaan monta kertaa aikaisemminkin, mutta oma kasvimaa on kyllä niin ihana juttu kesällä marjojen keräämisen lisäksi. Niimpä kaikille vinkkiä vaan, että vaikka ei omaa pihaa olisikaan, laittakaa ihmeessä parvekkeelle kasvamaan jotain perusjuttuja kuten erilaisia salaatteja ja yrttejä, ne ei vie paljon tilaa, mutta ilahduttaa päivittäin! Sen lisäksi toi on tosi hauskaa puuhaa ja kun kasvattaa itse kaikenlaista, voi kesän aikana kauppalaskussa säästää suurenkin summan! Ja onhan ruoka tietenkin itsekasvatettuna myös puhtaampaa, sekä näin ollen terveellisempää kun se ei sisällä mitään ylimääräisiä myrkkyjä kuten kasvinsuojeluainejäämiä.
Ps. Voi kun olis enemmän aikaa, mulla olisi nimittäin muistaakseni viidet asukuvat muistikortilla odottamassa! :D
Ps. Voi kun olis enemmän aikaa, mulla olisi nimittäin muistaakseni viidet asukuvat muistikortilla odottamassa! :D