opiskelusta, töistä ja ajankäytöstä

Moikka taas ja kiitos tosi paljon monista kommenteistanne :) Vastaan niihin illalla saunan jälkeen kun istun rauhassa alas viettämään päivän omaa hetkeäni teekupin ja läppärin kanssa.
Nyt tulee kyllä liimata peppu entistä paremmin kiinni kirjaston penkkiin, on tullut nimittäin muutamia takapakki päiviä kuten viime sunnuntai ja eilinen kun lähdin käymään Helsingissä. Mutta ei se mitään, reissu oli kaikin puolin onnistunut ja se oli todella hyvä tehdä! :) Tuli myös matkalla pohdittua sitä, miten saa ajan riittämään niin töille kuin pääsykokeisiin lukemiselle. Oletteko te olleet samanlaisessa tilanteessa, että teette samalla töitä ja luette pääsykokeisiin (tai tosi moni on varmasti ollut!) Miten olette saaneet ajan riittämään molempiin ja onko ajankäytössänne ollut hankaluuksia?
Nyt tulee kyllä liimata peppu entistä paremmin kiinni kirjaston penkkiin, on tullut nimittäin muutamia takapakki päiviä kuten viime sunnuntai ja eilinen kun lähdin käymään Helsingissä. Mutta ei se mitään, reissu oli kaikin puolin onnistunut ja se oli todella hyvä tehdä! :) Tuli myös matkalla pohdittua sitä, miten saa ajan riittämään niin töille kuin pääsykokeisiin lukemiselle. Oletteko te olleet samanlaisessa tilanteessa, että teette samalla töitä ja luette pääsykokeisiin (tai tosi moni on varmasti ollut!) Miten olette saaneet ajan riittämään molempiin ja onko ajankäytössänne ollut hankaluuksia?

Minulle tämä tuntuu vähän haastavalta välillä kun haluaisin kaiken aikaa keskittyä vaan blogiin. Tässä tulee vastaan se miten tärkeää aikatauluttaminen on ja esimerkiksi lukusuunnitelmissa pysyminen. Ja vaikka olisi niitä suunnitelmia, tulee hyväksyä se tosiasia, että joskus voi väistämättäkin tulla vähän takapakkia ja tuleekin.. Niistä täytyy vaan päästä ylitse ja jatkaa entistä paremmalla innostuksella, sekä pitää mielessä miten loppujen lopuksi lyhyt aika tämä pääsykokeisiin valmistautuminen on. Tai onhan puoli vuotta tietenkin pitkä aika, mutta se menee kuitenkin niin kauhean nopeasti! Minullakin luku-urakkaa on tällä hetkellä jäljellä vain noin kolmen kuukauden verran! Harvoin jos koskaan elämässä sitä pystyy kuitenkaan täydellisesti keskittymään ainoastaan yhteen ja ainoaan asiaan. On ehkä vähän vaikeampaa tehdä montaa asiaa yhtä aikaa, mutta se on kyllä tietyllä tapaa palkitsevampaa. Koen blogin nimittäin sellaiseksi täydelliseksi vastapainoksi pääsykoe-urakalle kun saa heittää ajatukset ihan täysin muualle niistä kirjojen jutuista :)
Sellaista tällä kertaa, palataan ehkä vielä myöhemmin tänään! :) Ahkeraa päivää kaikille, muistakaa myös levätä jos on paljon kiireitä! :) Mä suuntaan nyt lukemaan ja pakotan itseni istumaan kirjojen kaverina koko päivän :D
Sellaista tällä kertaa, palataan ehkä vielä myöhemmin tänään! :) Ahkeraa päivää kaikille, muistakaa myös levätä jos on paljon kiireitä! :) Mä suuntaan nyt lukemaan ja pakotan itseni istumaan kirjojen kaverina koko päivän :D
Niimpä olet aivan oikeassa, että on tosi tärkeää keskittyä aina kerralla yhteen asiaan! 😊 Minulla ainakin on usein ongelmana se, että kun yritän alkaa lukemaan päässä pyörii vain blogipostaus ideoita ja sitten tulisi vaan muistaa, että sillä hetkellä täytyisi keskittyä ainoastaan siihen opiskeltavaan asiaan ja unohtaa kaikki muu. Ja sitten kun tekee blogia, keskittyy siihen ihan täysillä ja unohtaa lukemisen. 😊
Toi, että käy kävelemässä välillä auttaa kyllä tosi paljon! Jaksaa myös paljon paremmin lukea taas kun käy vähän kävelemässä. Kiitos ihana Dahlia myös sinulle ajatusten ja kokemusten jakamisesta ja yritän muuten pitää mielessä entistä paremmin noi sun sanat, että täytyy keskittyä ainoastaan yhteen asiaan kerralla 😊
Hyvää päivänjatkoa, suuntaankin tästä sun blogiin! 😊 <3
Saa nähdä!! 😊 En usko, että haen ainakaan Helsinkiin, Turkuun tai Tampereelle 😊
Hyvää illanjatkoa <3
Onnittelut opiskelupaikasta <3 Nykyään se on kuitenkin tosi suuren työn takana päästä kouluun. Itseasiassa olen aina haaveillut Aallosta, mutta matematiikan kanssa minulla on vähän vaikeuksia niin haen sitten jonnekin muualle 😊 Ja muutenkin onhan sinne todella paljon hakijoita ja niin hankalaa päästä! Lappeenrannassa on varmasti tosi mukavaa opiskella 😊 Kaikki menee kuten on tarkoituskin <3
Rauhallista viikonloppua 😊
Olet kyllä ihan superahkera. Tosi hienosti olet hoitanut opiskeluja ja töitä. Kuitenkin noiden kaikkien tekeminen samaan aikaan vaatii tosi paljon! Ja niimpä, aika menee kyllä tosi nopeasti kun on paljon tekemistä. Nyt vaan päivä kerrallaan kohti pääsykoetta ja sitten alkaakin loma <3 Ihanaa kevättä sinulle ja kiitos kun kommentoit. Täytyy vaan pitää nyt mielessä, että mikä on tärkeintä.
Kauppiksen pääsykokeissa on vaan todella tärkeää että osaa laskea _kaikki_ laskut oikein. Panostin itse, ajan vähyydestä johtuen, nimenomaan tähän matemaattiseen osuuteen ja jätin markkinoinnit ja johtamiset vähän vajaaksi. Laskut on ns. helppoja tehtäviä. Aallossa on muutenkin todella paljon matemaattsia aineita, silloinkin kun pääaineena on esimerkiksi markkinointi, tähän asiaan on hyvä varautua jo pääsykoe vaiheessa. Joka tapauksessa pääsykokeet menivät hyvin ja täällä sitä kirjoitellaan pian kanndin työtä!
Onnea pääsykokeisiin, hyvin se menee! Luota itseesi <3
ps.
Love your blog!
Kiva kun laitoit viestiä tähän postaukseen! 😊 Tämä kommentti sai kyllä hurjasti taas sellaista energiaa ja uskoa siihen, että se on oikeesti ihan mahdollista päästä! 😊 Täytyykin alkaa panostamaan entistä enemmän noihin laskuihin, etenkin laskentatoimen kirjaan, että sen osaa ihan ulkoa. Ja vau oikeesti, tosi paljon onnea koulupaikasta sekä hienosta saavutuksesta! Tosi hienosti olet kyllä pärjännyt, ei voi kun hattua nostaa! 😊 Toivon todella paljon, että pääsisin kouluun. Se on tällä hetkellä suurin haaveeni. Voi sitä onnen päivää kun tulee kirje kotiin, että "Onneksi olkoon!". Kiitos tästä viestistä ja energiaa kandin työhön! 😊 Sekä mahtavaa kevättä 😊 <3